Sıfır - İkinci El Palet

Ahşap Palet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Lojistik ve nakliyat sektöründe önemli bir ihtiyaç olan ahşap paletler pek çok yerde satışa sunulmaktadır. Bu noktada kullanıcıların da bu ürünü satın alırken dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar söz konusudur. Özellikle de taşınacak ya da depolanacak malzemelerin ebat ve ağırlıklarına dikkat edilmelidir. Bu unsur çok önemli olmasına rağmen farklı faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Ahşap palet almaya karar verdiyseniz ve nelere dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Ahşap palet alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıda listelenmiştir.

 

Kullanım Alanı

 

Çam, kavak, kayın ya da meşe ağaçlarından imal edilen ahşap paletlerin oldukça kullanışlı olduğu biliniyor. Sağlam yapısı sayesinde uzun süre kullanım sunan bu palet türü dolayısıyla pek çok alan için kullanılabilir. Ancak bazı alanlarda da kullanımı ideal olmayabilir. Ahşap paletler yüksek nemli alanlar içi uygun bir ahşap türü değildir. Zira bu alanlarda kullanıldığında zarar görerek ürünlerin taşınmasını da zorlaştırabilir. Bunun yerine plastik paletler daha fazla tercih edilir. Dolayısıyla etkili bir kullanım için ahşap paletlerin kuru alanlarda tercih edilmesi gerekir.

 

Kullanım Amacı

 

Ahşap paletlerin kullanım amacı sadece taşımacılık ve depolamayla sınırlı değildir. Aynı zamanda ev ya da inşaat sahalarında da farklı amaçlarla tercih edilebilir. Evde dekorasyon amacıyla kullanılan bu palet türleri aynı zamanda mobilya olarak da işlev görmektedir. Bitkileri daha ön plana çıkarmak için özel saksı görünümü oluşturmak için de kullanılabilir. Yatak, yemek masası, tabure veya minder yapımında da yine bu ekipman olanak sağlar.

Ayrıca bisiklet park alanı oluşturmak amacıyla da ahşap paletler tercih edilebilir. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu palet türleri inşaat alanlarında da kullanılıyor. Çatı ve beton yaparken yardımcı bir ekipman olan görüldüğü için iş gücünde bir verimlilik sağlar. Estetiklik ve işlevsellik açısından tatmin edici sonuçlar ortaya koyan bu ekipmanları seçerken kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır

 

Ürünlerin Kapasitesine, Tipine ve Ebatlarına Göre Ahşap Palet Seçmek

 

Ahşap paletler, ürünleri taşıyan bir ekipman olduğu için mevcut olan ürünlerin durumuna göre seçilmesi gerekir. Ürün kapasitesi, tipi ve ebatları da bunlar arasındadır. Ürünlerin tipi, boyutu ve ağırlığı da bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer faktörler arasındadır. Eğer bu unsurlar dikkate alınmadan bir ahşap palet seçimi yapılırsa verimli bir performans beklenmemelidir. Ürünlerin kapasitesi, tipi, ağırlığı ve boyutları hesaba katılarak uygun bir seçim yapılmalıdır. Buna göre kırılmadan ya da herhangi bir hasar görmeden ürünlerin ahşapla taşınması mümkün hale gelir.

Ürün kapasitesine göre ahşap paletler seçerken iki farklı opsiyon sunulur. Standart ve özel ölçülerle tasarlanan paletler bu noktada ön plana çıkar. Eğer farklı tiplerde ürünler taşınacak ve depolanacaksa özel ölçülü paletler tercih edilmelidir. Uluslararası taşımacılıkta standart ölçülerde paletler kullanılsa da bazı durumlarda özel ölçülü paletler kullanılır. Dolayısıyla ürün ölçüsü, kapasitesi ve tipi ahşap palet seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

 

Metkan Orman Ürünleri

Toptan palet, euro palet, ikinci el palet hakkında bilgilendirici blog yazıları yazıyoruz... Duyurularımızdan haberdar olmak için blog modülümüzü takip etmeye devam edin...