Sıfır - İkinci El Palet

İhracat Paletleri Nedir, Ne Anlama Gelir?

Çeşitli sektörlerde kullanılan ihracat paletlerinin ne olduğu ve ne amaçla kullanıldığı merak edilen konulardan biridir. İhracat yapan firmalar, sevkiyatını gerçekleştirecekleri ürünlerin gümrükten sorunsuz bir şekilde geçmesi bazı yönetmeliklere uymalıdır. Tarım Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olması gerektiği için her palet türü geçerli değildir. Bu noktada ihracat paletleri büyük rol üstleniyor. Dolayısıyla ISMP15 prosedürlerine uygun şekilde ısıl işlemle üretilen bu paletler ihracat paletleri olarak adlandırılmaktadır.

 

İhracat Paletleri Neden Kullanılır?

 

İhracat paletleri ticaret amaçlı ürünlerin sorunsuz şekilde kullanıcılara ulaştırmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Isıl işlem raporu verebilen bu paletlerin irsaliyede izlenebilirlik numarası da vardır. Sıfır şekilde üretilerek ihracat yapan firmaların kullanımı için sunulur. ISMP15 damgasına sahip olan bu palet türleri tüm ihracatlar için uygundur.

 

Yurtdışı ile bağlantılı olarak çalışan firmalarda yaygın olarak ihracat paletler kullanılır. Güncel yönetmelik üzerinden gerekli kontrollerin sağlanması ticarette önemli bir unsurdur. Dolayısıyla gümrükte herhangi bir sorun olmaması için ihracat paletlerine ihtiyaç duyulur. Sadece ahşap paletler, bu kullanım için uygun olmadığı için belirli standartlara göre üretilmiş ahşap paletler kullanılır. Bu ahşap paletlerin, diğerlerinden farkı ısıl işlemle üretilmiş olup belirlenen standartlara göre üretilmiş olmasıdır. İhraç yükünü azaltan bu paletler aynı zamanda nakit ve vakitten de kazandırmaktadır.

 

İhracat Palet Yönetmeliği Nedir?

 

Yetkili kurumlar tarafından belirli standartlar kapsamında sunulan ihracat paletler, ısıl işlemlerle üretilir. Yurt dışı ile bağlantılı firmaların kullandığı bu paletlerin önemi büyüktür. Zira standart dışı paletler, gümrükte bazı sorunlara neden olarak idari para cezasına kadar yol açar. Dolayısıyla ISMP15 yönetmeliğine göre belirlenen ihracat paletler bu sorunların önüne geçer.

 

İhracat paletler ISMP15 yönetmeliğine göre belirlenmiş olup Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol edilir. İzlenebilirlik damgasına sahip olduğu için takip numaraları da belirlenir. İhracat firmalarının isteklerine göre bu paletler farklı çeşitlerde sunulur. Dolayısıyla ölçüleri de kullanım amacına ve alanına göre farklılaşacaktır. Ancak genelde ihracat paletleri 80 x 120 ve 100 x 120 ölçülerinde kullanılmaktadır. İhracat paletlerinin sadece ahşaptan değil diğer malzemelerden de üretilmesinin mümkün olduğunu belirtmekte fayda var. Dolayısıyla ahşap malzemesinin yanı sıra plastik ve çelikten de üretilir. Dünya çapında kullanılan bu palet çeşitleri, sektörlerin ürün tipine ve kapasitesine göre değişir.

 

Sonuç olarak ihracat paletleri, yurtdışına ticaret yapan firmalar tarafından yaygın olarak kullanılan bir palet türüdür. ISMP15 yönetmeliğine göre belirlenerek sunulduğu için özel bir kullanımı söz konusudur. Gümrük işlemlerinde güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanıldığı için dünya çapında pek çok kişi tarafından tercih edilir. Farklı materyallerden elde edildiği için sektörlerin ihtiyaçlarına göre sunularak satış noktalarında mevcuttur. Yurtdışına ticaret yapan bir firmanız var ise ihracat paletleri nakliyat işlemlerinize yardımcı olacak ideal bir seçimdir.

Metkan Orman Ürünleri

Toptan palet, euro palet, ikinci el palet hakkında bilgilendirici blog yazıları yazıyoruz... Duyurularımızdan haberdar olmak için blog modülümüzü takip etmeye devam edin...